Як їм вдається, попри війну, розвиватися, впроваджувати сучасні технології в комунальній сфері, реалізовувати проєкти в медицині, відкривати нові бізнеси, молодіжні центри, туристичні об’єкти?
Журналісти з Кіровоградської, Запорізької, Чернігівської, Тернопільської, Харківської та Миколаївської областей мали можливість ближче познайомитися з цими громадами під час престуру, який організував Український кризовий медіа-центр у межах Програми USAID DOBRE
Вижницька міська громада – це ворота Буковинських Карпат. Місто Вижниця розташована на березі Черемошу. Унікальна гірська природа, чисте повітря, соляні грязі та мінеральна вода «Нафтуся» притягують сюди туристів.
Місцеві кажуть, що Вижницька громада — це громада можливостей. Завдяки потужній команді однодумців та підтримці Програми USAID DOBRE Вижницькій громаді вдалося модернізувати мережу освітлення. Тут встановили унікальну систему автоматичного управління вуличним освітленням, яка дозволяє швидко його ремонтувати та економити бюджетні кошти. Окрім того, за підтримки Програми в громаді модернізовують систему водопостачання, щоб покращити якість води та зменшити аварійність у мережах. Від Програми USAID DOBRE громада отримала сучасний екскаватор-навантажувач, щоб швидко та якісно проводити ремонтні роботи. На додачу, тут вже встановили нові насоси та запустили додаткову свердловину, яка подає воду в громаду.
Вижницька громада стала переможницею конкурсу міжмуніципального співробітництва від Програми USAID DOBRE. На реалізацію проєкту з надання медичної допомоги місцевому населенню п’яти громад-сусідів Вижницька громада отримала від Програми портативний апарат ультрадіагностики вартістю сто тисяч доларів. Партнером Вижницької громади у цьому проєкті була Усть-Путильська громада.
Громада підтримує розвиток економіки та бізнесу. Наприклад, тут розташовані форелеві господарства, які відкрили військові-ветерани за підтримки Проєкту #PEARL Global Communities.
Усть-Путильська сільська громада, яка розташована серед карпатських гір, бачить туризм одним із напрямів розвитку. Туристів сюди притягує скеля «Кам’яна Багачка» – пам’ятка природи, що входить до 100 чудес природи України. У селі Підзахаричі Усть-Путильської громади працює музей етнографії та краєзнавства Гуцульщини, в якому представлені предмети старовини, писанкарства, різьбярства, вишивки, а також інших народних ремесел. А минулого року на хуторі Горби відкрили музей-криївку на честь полеглих героїв УПА.
Громада також прагне розвивати місцеву економіку, надавати нові послуги та створювати робочі місця. У селі Мариничі спільно з Програмою USAID DOBRE відкрили швейну майстерню, яка надає платні послуги з пошиття та ремонту одягу, а також за певну оплату обладнанням можуть користуватися люди, що займаються швейним бізнесом. Тут також вчать кроїти, шити і навіть вишивати.
Нещодавно в селі Підзахаричі за підтримки Програми відкрили нову пекарню. Відтепер місцеві жителі щодня мають свіжу випічку. Окрім традиційного хліба, круасанів, булочок, пряників, у пекарні виготовляють автентичний продукт – «гуцульський книш». Пекарня – це ще й місце проведення майстер-класів для учнів та молоді, які хочуть здобути навички для подальшої професійної діяльності.
До участі престурі приєднався керівник Програми USAID DOBRE Браян Кемпл:
«Для нас дуже важливо, щоб успішний досвід громад переймали території, які не є нашими партнерами. І в цьому нам допомагають журналісти – учасники престуру, вони розповідають у своїх ЗМІ про успіхи наших громад-партнерок. Ми також раді, що журналісти зі східних, північних та центральних областей, які беруть участь у престурі, мали можливість переключатися та попрацювати у більш безпечних умовах».
Сьогодні престур завершується, і журналісти розʼїдуться по своїх редакціях, щоби розповісти про цікаві буковинські громади у своїх регіонах. Ми також розкажемо вам про них більше і в наших матеріалах. Стежте за сторінкою Програма DOBRE