Тіна Гульпе з Новоселиччини нещодавно отримала позитивне рішення на отримання мікрогранту гранту для молоді та планує розвивати сімейний бізнес – виробництво напівфабрикатів.

Тіна з дитинства залучалася до сімейної справи – вивчала процеси і неодноразово допомагала батькам в організаційних питаннях та на виробництві.

Після закінчення Чернівецького кооперативного коледжу за спеціальністю «Харчові технології» вирішила розвивати нові напрями в бізнесі.

В умовах воєнного стану законність перебування іноземців на території України є важливою складовою національної безпеки нашої держави. Співробітники УДМС у Чернівецькій області здійснюють системну роботу з протидії неврегульованій міграції – у співпраці з правоохоронцями постійно проводять рейди місцями ймовірного перебування іноземців та осіб без громадянства: перевіряють автошляхи, хостели та приватні адреси, авто- та залізничні вокзали, ринки та заклади харчування тощо. 

Проте долучитися до цієї роботи також можуть громадяни, які володіють достовірною інформацією про місце знаходження нелегальних мігрантів.  Для цього можна зателефонувати на «Гарячу лінію» Управління ДМС у Чернівецькій області на номер: (372) 55-04-61.

Слід мати  на увазі, що послуга з оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-картки  у консульських установах МЗС України не надається.

Водночас, громадяни України, які перебувають за кордоном, мають можливість звернутися до розміщених за кордоном відокремлених підрозділів (філії, представництва) державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, тобто, до відокремленого підрозділу ДП «Документ». Наразі такі підрозділи працюють у Польщі, Словаччині, Туреччині, Чехії, Німеччині, Іспанії та Італії.

Чернівецький обласний центр зайнятості здійснює супровід двох грантових програм «Грант на власну справу» та «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей». Про це йшлося під час пресконференції директорки Чернівецького обласного центру зайнятості Любові Кожолянко на тему: «Грантові програми на Буковині: який бізнес буде розвиватися та скільки створено нових робочих місць».

У 2024 році у Чернівецькій області 283 заявники отримали позитивні рішення на отримання мікрогранту на суму до 250 тис.грн в рамках урядової програми «Власна справа». В області буде створено 535 нових робочих місць, а сума грантових коштів складає понад 67 млн грн. Більшість грантоотримувачів розширюють діяльність, створюють новий напрям розвитку. 21 грантер започатковує власну справу.

Під час подання заяви-анкети на оформлення паспорта громадянина України вперше особа, зокрема, подає  оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).

У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України.

Куди можуть звертатися евакуйовані з окупованих територій громадяни України, які перебувають на території Чернівецької області, для отримання паспортних послуг?  З цим питанням нерідко звертаються на «Гарячу лінію» УДМС наші дозвонювачі.

Інформуємо, що на території області працюють структурні та 11 територіальних  підрозділів Управління ДМС у Чернівецькій області, а також – Центр ДП «Документ» у місті Чернівці та 15 ЦНАПів місцевих територіальних громад.

За наявності документів, що посвідчують особу,  до всіх зазначених підрозділів та сервісних служб можна звертатися для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та паспорта громадянина України у вигляді ID-картки.

3 грудня відзначається Міжнародний день людей із інвалідністю. Вітати з ним причетних однозначно не варто. Цей день запроваджений, щоби привернути увагу до тих, хто має інвалідність, та проаналізувати, наскільки порушуються чи забезпечуються їхні права.

Відповідальність суспільства та держави – створити умови для співгромадян з інвалідністю, які дають їм змогу відчувати себе рівними серед рівних. Однак не варто плутати рівність та різноманітність. Звісно, люди апріорі не можуть бути рівними, бо вже народжуються різними за набором особистісних якостей, статтю, кольором шкіри, станом здоров’я тощо.

Але це не має стати на перешкоді розвитку потенціалу та якісному життю кожної людини, незалежно від усього вище переліченого. Тож рівність передбачає рівноправність для кожного: на навчання, працю, відпочинок, доступність до муніципального середовища, адміністративних послуг тощо.

Жителька села Мілієве Вижницького району Іванна Мельничук закохана у природу, їй подобалося з дитинства спостерігати, як проростають рослини, як квітне все довкола. Природа надихає, наповнює силою і допомагає віднайти душевну гармонію, переконана жінка. Іванна працює фельдшеркою, а цьогоріч вирішила започаткувати власну справу.

Чимало людей зараз надають перевагу здоровому харчування, – розповідає Іванна. – І зелень його невід’ємна частина. Так виникла ідея звести теплицю для вирощування зелені та ягід.

Іванна знається на вирощуванні ягідних культур на відкритому ґрунті. Тепличний бізнес для неї був новим. Але для людини, яка прагне знань, вчиться і переймає досвід інших, це – можливості для розвитку і самореалізації.

Працівники міграційної служби у своїй повсякденній роботі постійно спілкуються  з відвідувачами, що є ветеранами війни та отримали інвалідність під час бойових дій. Комунікація з такими людьми вимагає знання певних правил, яких варто дотримуватися не лише надавачам адміністративних послуг, а й всім без винятку українцям:

- не слід без дозволу порушувати особистий простір людини з інвалідністю;

- перш ніж запропонувати допомогу, необхідно запитати, чи  буде це зручно співрозмовнику;

- звертаючись до людини з посткомоційним синдромом, яка погано чує, слід говорити голосніше;

З моменту, коли заявник подав документи на оформлення паспорта, починається період очікування документа, етапи виготовлення якого можна відстежувати самостійно в режимі «онлайн» за допомогою електронного сервісу «Перевірка стану оформлення документів», доступного 24/7 на сайті ДМС України за посиланням: https://dmsu.gov.ua/services/docstate.html .