Іноземні громадяни, які проходили військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту або Національній гвардії України протягом трьох і більше років, а також особи, яких військово-лікарська комісія визнала непридатними до військової служби, мають право на отримання дозволу на імміграцію.

Детальну інформацію щодо порядку подання документів можна знайти в нашій інфографіці:

20 серпня 2024 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3897-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які беруть участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України» (далі – Закон України № 3897), який набрав чинності 24 листопада 2024 року.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3897-ІХ, особи, які набули громадянство України у період з 1 січня 2018 року до дня набрання чинності цим Законом, мають право протягом 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом подати декларацію про відмову від іноземного громадянства у разі неможливості припинення іноземного громадянства.

Зазначене право надано таким категоріям осіб:

В умовах воєнного стану вимоги до виїзду дітей за кордон, в тому числі – з інвалідністю, є спрощеними. Разом з особами, які їх супроводжують, такі діти мають право на позачерговий перетин державного кордону України. Щоб скористатися цією можливістю, необхідно мати з собою:

- посвідчення, що підтверджує довідку про отримання державної соціальної допомоги дитині з інвалідністю,

- або індивідуальну програму реабілітації дитини з інвалідністю, видану лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу

- або медичний висновок про дитину з інвалідністю до 18 років.

Супроводжувати дитину з інвалідністю для виїзду за кордон може мати та/або батько, опікун, піклувальник, один або обоє прийомних батьків, батьки-вихователі.

Від минулого року в Чернівецькій області на базі структурних підрозділів Чернівецького обласного центру зайнятості працюють чотири офіси «Зроблено в Україні» – у Чернівцях, Вижниці, селищі Глибока та в Хотині.

За час роботи до офісів за консультаціями звернулося майже 1100 осіб, які планують створювати або розширювати бізнес. З них 51 особа подала документи на отримання гранту за програмою «Власна справа» або на «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», а ще 23 – отримали позитивні рішення.

З часу відкриття офісів найбільше консультацій надано з питань отримання грантів «єРобота» (1043), підбору персоналу та інших програм зайнятості (441). Також 194 консультації стосувалися питань кредитування за програмою «5-7-9%», 121 консультація – за програмою «єОселя».

Нагадуємо, що офіси підтримки малого і мікробізнесу «Зроблено в Україні» в Чернівецькій області працюють за адресами:

Якщо виникла необхідність продовжити термін дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон або внести до нього дані про дитину, це можна зробити у територіальних органах/підрозділах Державної міграційної служби (ДМС) тільки за таких умов:

Нагальна потреба виїзду за кордон, зокрема:

термінове лікування за кордоном,

супровід тяжкохворого,

смерть родича, який проживав за межами України.

Обов’язково потрібно надати підтверджуючі документи.

На підставі пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про імміграцію» право на отримання дозволу на імміграцію мають діячі науки і культури, імміграція яких відповідає інтересам України.

Які документи вони повинні подати:

Підставою для звернення є документ, що підтверджує підтримку їхньої заяви про надання дозволу на імміграцію міністерством або іншим центральним органом виконавчої влади.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій та Міністерство освіти і науки визначають у місячний строк, чи відповідає інтересам України імміграція іноземних діячів культури та науки, які порушили клопотання про надання дозволу на імміграцію, і у разі позитивного висновку видають їм документ про підтримку такого клопотання.

В Україні, як і в багатьох інших країнах, є люди, які не мають громадянства. Вони живуть серед нас, працюють, виховують дітей, але юридично їх не існує.

Чому безгромадянство – проблема?

Особи без громадянства не можуть користуватися базовими правами, які для інших є звичними. Це означає, що вони фактично виключені з суспільного життя та не можуть реалізувати свої права.

Багато таких людей не звертаються по допомогу роками, бо не знають, що можуть офіційно оформити свій статус.

Як Україна вирішує цю проблему?

У травні 2021 року в Україні запрацювала процедура визнання особи без громадянства, яка регламентується Постановою Кабінету Міністрів України № 317. Вона дає можливість людям, які не мають громадянства, офіційно оформити свій статус, отримати документи та почати нове життя.

Що робити, якщо ви не маєте громадянства?

Перевірити стан готовності документа можна на офіційному сайті ДМСУ за допомогою електронного сервісу «Перевірка стану оформлення документів».

Надаємо покрокову інструкцію:

- перейдіть за посиланням  https://dmsu.gov.ua/services/docstate.html

- оберіть тип документа – паспорт громадянина України у формі картки (ID), паспорт для виїзду закордон тощо;

- оберіть, на підставі якого документа оформлюється новий паспорт – паспорта у формі книжечки, ID-картки, сідоцтва про народження тощо;

- введіть серію (за наявності) та номер документа, на підставі якого здійснено оформлення;

- натисніть «Знайти».

Перед вами з’явиться інформація стосовно готовності вашого паспорта.

Законом України від 21 березня 2023 року № 2996-ІХ «Про внесення змін до законів України "Про громадянство України" та "Про забезпечення функціонування української мови як державної" щодо умов прийняття до громадянства України», серед іншого, внесено зміни до статті 9 Закону України «Про громадянство України» та визначено умовою для прийняття до громадянства України знання основ Конституції України, історії України.

З метою реалізації цього Закону 30 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 620 «Деякі питання забезпечення складання іспитів з основ Конституції України, історії України», якою затверджено Порядок складання іспитів з основ Конституції України, історії України.

Порядком складання іспитів визначено, що державна установа «Науковометодичний центр вищої та фахової передвищої освіти» є уповноваженою установою, відповідальною за організацію та проведення іспитів з основ Конституції України та історії України.

20 серпня 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон України № 3897-IX, який встановлює тимчасові обмеження для подання та розгяду заяв від громадян росії для набуття громадянства України.

Відповідно до цього Закону, прийняття та розгляд заяв про набуття громадянства України від громадян російської федерації припиняється до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Це означає, що до кінця вказаного періоду громадяни рф не можуть звертатися із заявами про набуття українського громадянства, крім окремих категорій осіб.

Хто наразі може звернутися із заявою про набуття громадянства України?